یکی از مشکلاتی که اکثر کاربران مرورگرهای مختلف در حین جستجو ممکن است با آن روبرو شوند، ارور ۴۰۴ می باشد که این URL با وجود اینکه با ارور روبرو شده است، می تواند محتوایی باشد که شما ساعت ها به دنبال آن بوده اید و با کلیک بر روی صفحه مدنظرتان، با آن روبرو شده اید که می توان گفت این مشکل واقعا اتفاقی ناخوشایند هم برای مالک وب سایت و هم برای شما کاربر می باشد!

با این وجود ارور ۴۰۴ کد وضعیت HTTP است که توسط سرور به دیوایسی که شما از آن استفاده می کنید، فرستاده می شود که این ارور و خطا را می توانید در مرورگر خود مشاهده کنید. با این وجود این ارور بنابر دلایل مختلفی اعم از حذف صفحه مدنظر توسط وب سایت مد نظر می باشد و مالک هر وب سایتی می تواند این صفحه را طراحی کند. این ارور می تواند با عناوین مختلفی برای شما به نمایش دربیاید که در ادامه یک سری از آنها را خواهید دید؛

 • ۴۰۴Error
 • ۴۰۴ Not Found
 • Error 404
 • The requested URL [URL] was not found on this server
 • HTTP 404
 • Error 404 Not Found
 • ۴۰۴ File or Directory Not Found
 • HTTP 404 Not Found
 • ۴۰۴ Page Not Found

 چگونه یک خطای ۴۰۴ به وجود می آید؟

ارور ۴۰۴ زمانی ایجاد می شود که URL و محتوای موجود در آن حذف شده باشد یا سایت به URL دیگر منتقل شده باشد که اصطلاحا به این فرآیند، انتقال دامنه سایت گفته می شود. با این حال دلایل دیگری نیز وجود دارند که می توانند منجر به این ارور شوند که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد؛

 • آدرس اینترنتی ( URL ) یا محتوای آن حذف شده باشد
 • نشانی اینترنتی یا همان آدرس اینترنتی بصورت صحیح وارد نشده باشد
 • مشکل سرور
 • نام دامنه مدنظر را نمی توان به IP با DNS تبدیل کرد
 • نام دامنه ای که وارد کرده اید، وجود ندارد

با این حال وقتی این ارور برای صفحات یک وب سایت رخ می دهد، یک نقطه منفی برای آن می باشد و این در حالی است که اکثر وب سایت ها صفحات خود را در طول روز بررسی نمی کنند تا در مواجهه با چنین مشکلی، فورا آنرا برطرف کنند! به همین دلیل این ارور را می توان در اکثر صفحات گوگل مشاهده کرد.

نحوه رفع خطای ۴۰۴

تا این قسمت با خطای ۴۰۴ و دلایل رخ دادن آن آشنا شده اید و می دانید که این ارور چگونه ایجاد می شود. با این حال اگر شما با این ارور در صفحات مجازی روبرو شوید، بدین معنا نیست که شما نمی توانید دیگر به محتوایی که به دنبالش بودید، برسید! می توانید عبارت جستجو کرده خود را به روش متفاوتی سرچ کنید و به نتایج جدیدی برسید. با این حال اگر صفحه ای خاص، مدنظرتان است با این کارها می توانید رفع ارور ۴۰۴ کنید؛

صفحه را ریلود کنید

ممکن است خطای ۴۰۴ به این دلیل ظاهر شود که صفحه یا آدرس مدنظرتان به درستی بارگیری نشده باشد که این می تواند مشکلی از اینترنت و سیم های متصل به آن باشد.بعد از اطمینان از متصل بودن اینترنت، توصیه ای که ما برای شما داریم این است که دکمه F5 را از بالای صفحه کلید، فشار دهید و بررسی کنید که کار می کند یا خیر. همچنین اگر شما با لپ تاپ در حال کار هستید، دو کلید Fn+F5 را با هم فشاردهید.

URL را بررسی کنید

صرف نظر از اینکه آدرس سایت مدنظر را بصورت دستی وارد کرده اید یا از یک لینک که دوستان و آشنایانتان آنرا برای شما ارسال کرده اند، می تواند مشکل اصلی باشد. به همین دلیل توصیه می شود به دنبال آدرس صحیح وب سایت باشید.

یک لول به عقب بازگردید

تصور کنید که شما قصد ورود به آدرس زیر را دارید؛

example.com/direct1/direct2/direct3 

خب، همان گونه که در آدرس بالا مشاهده می کنید، آدرس مدنظر از ۴ صفحه است. توصیه ای که ما برای شما داریم این است که دایرکت ۳ یا در اصل اسلش آخر را حذف کنید و در صفحه باز شده جدید به دنبال مطلب یا عنوانی که به دنبالش بودید، بگردید.

از داخل سایت اقدام به سرچ کنید

برای مثال اگر شما از داخل وب سایت  قصد جستجو عبارتی خاص را دارید، می توانید در هر یک از صفحات، آیکون ذره بین را مشاهده کنید که به واسطه این آیکون می توانید با خیالی راحت، داخل سایت جستجو کنید و به محتوا مدنظر خود تنها با سرچ چند کلمه دست پیدا کنید.

حافظه کش را حذف کنید

ممکن است آدرس سایتی که مدنظرتان است، در مرورگر گوشی یا کامپیوتر شما به حالت کش تبدیل شود. به همین دلیل توصیه ای که داریم این است که کوکی ها و کش مرورگر خود را حذف کنید. اگر شما تمایل به این کار ندارید می توانید در مرورگر کروم کامپیوتر Ctrl+Shift+N را بصورت همزمان بفشارید تا وارد محیط بدون کش شوید و با خیالی آسوده سرچ کنید. در مرورگر کروم گوشی نیز از بخش منو بر روی New icognito tab کلیک کنید.

تاثیر ارور ۴۰۴ روی سئو سایت

زمانیکه وب سایت شما دارای ارور ۴۰۴ باشد، در دید گوگل و سایر موتورهای جستجو این است که به سایت خود اهمیت نداده اید و در نهایت تاثیر منفی بر روی وب سایت شما خواهد گذاشت. با این وجود اعتبار شما در گوگل کاهش خواهد یافت و با افت رنکینگ روبرو خواهید شد. از این رو اگر سایت شما دارای صفحات ۴۰۴ زیادی می باشد، گوگل جایگاه مطالب اصلی شما را جابجا خواهد کرد و یا حتی ایندکس کردن آنها را متوقف می کند.

با وجود این ممکن است منجر به کاهش قابل توجهی از تعداد بازدید کنندگان وب سایت شما شود که در نهایت اگر تعداد لینک های بی اعتبار و لندینگ پیج های شما زیاد باشد، بازدید کننده، اعتمادش را نسبت به سایت شما از دست خواهد داد و در طول بلند مدت کاربران زیادی سایت شما را بی اعتبار می خوانند.

برچسب گذاری شده در:

, , ,