بیشتر دغدغه‌ی صاحبان کسب و کار اینترنتی و کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند سرعت و امنیت سایت است . بسیاری از این مسائل توسط سرور سایت شما حل می‌شود اما باید فاصله شما با سرور شما کم باشد تا از نهایت سرعت استفاده کنید. بیشتر سرورهای خارجی خدمات بسیار خوبی را ارائه می‌دهند اما بحث فاصله بر روی سرعت سایت شما تاثیر می‌گذارد و این مشکل با cdn یا شبکه تحویل محتوا حل می‌شود که در این مقاله به بررسی کامل آن می‌پردازیم.

شبکه تحویل  محتوا یا CDN چیست؟

CDN در واقع مخفف عبارت «Content Delivery Network» به معنای شبکه تحویل محتوا است. حال اگر بخواهیم تعریف خوبی از شبکه تحویل محتوا ارائه دهیم باید سه کلمه شبکه، تحویل و محتوا را توضیح دهیم تا در نهایت به یک جمع‌بندی کامل و درجه یک از شبکه تحویل محتوا برسیم.

شبکه: شبکه، مجموعه‌ای از سرورهای مختلف است که در نقاط مختلف جهان (به لحاظ جغرافیایی) پراکنده شده‌اند. این سرورها با هدف ارائه و تحویل سریع محتوای اینترنتی با یکدیگر همکاری دارند.

تحویل: منظور از تحویل، این است که وقتی یک کاربر از یک نقطه خاص از دنیا وارد سایت شما می‌شود، شبکه تحویل محتوا وظیفه دارد که محتوای مورد نظر کاربر را از سریع‌ترین سرور ممکن به او تحویل (ارائه) دهد. با این کار محتوا با سرعت خیلی بیشتری به دست کاربر می‌رسد.

محتوا: مقصود از محتوا در واقع تمامی مطالب و برنامه‌هایی است که در سایت شما وجود دارد. اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم، محتوا همان سایتی است که کاربر از یک نقطه مشخص از جهان وارد آن می‌‎شود.

روش کار CDN به چه شکل است؟

فرض کنید که قصد دارید یک سایت راه اندازی کنید. برای راه اندازی سایت، نیاز به یک هاست دارید که این هاست نیاز به یک سرور دارد. وقتی کاربر می‌خواهد وارد سایت شما شود، درخواست کاربر از کشور مبدأ (مثلاً ایران) برای سرور (مثلاً آلمان) ارسال می‌شود. این درخواست باید مسیر بین ایران تا آلمان را طی کند تا اطلاعات به کاربر نمایش داده شود. حال اگر هاست روی شبکه تحویل محتوا یا CDN راه اندازی شود، اتفاق دیگری می‌افتد. شرکتی که CDN ارائه می‌‎دهد، در سراسر جهان سرور دارد. این شرکت محتوای سایت شما را در تمامی سرورها کپی می‌کند و این سرورها را در اختیار کاربران سایت شما قرار می‌دهد. حال اگر کاربری بخواهد از هر جای جهان وارد سایت شود، ابتدا موقعیت مکانی او بررسی می‌شود و سپس محتوای سایت از نزدیک‌ترین سرور ممکن در اختیار او قرار می‌گیرد یا اصطلاحاً به او تحویل داده می‌شود.

انواع CDN

انتخاب درست نوع CDN خیلی مهم است، زیرا روی شیوه تحویل محتوای سایت شما به کاربر تأثیر می‌گذارد. به طور کلی دو نوع شبکه تحویل محتوا وجود دارد که هر کدام ویژگی خاص خود را دارند. انتخاب هر کدام به نوع ترافیک سایت شما و همچنین به هدف شما از راه اندازی سایت بستگی دارد. هیچ کدام از این دو نوع، از نوع دیگر بهتر نیست زیرا هر کدام مخاطب هدف خاص خودش را دارد. حال بیاییم کمی دقیق‌تر به بررسی این دو نوع CDN بپردازیم:

Push CDN: در انگیسی push به معنای هل دادن است در اینجا، «ارسال کردن» معنی می‌شود. در این روش باید محتوای سایت برای CDN ارسال شود. مالک وب‌سایت باید اطلاعات و محتوای سایت را به صورت دستی روی سرورهای شرکت ارائه‌دهنده CDN بارگذاری کند. عیب این روش، زمان‌بر بودن آن و مزیت آن، کنترل کامل صاحب وب‌سایت بر محتوای موجود در CDN است.

Pull CDN: در انگلیسی Pull به معنای کشیدن است. در این روش، اطلاعات به صورت خودکار برای سرور ارسال می‌شود و در نتیجه نیازی نیست که صاحب وب‌سایت این کار را به صورت دستی انجام دهد. در واقع شبکه تحویل محتوا به صورت خودکار اطلاعات را به سمت سرورهای خود هدایت می‌کند. مزیت این روش این است که خیال صاحب مالک وب‌سایت از بابت بارگذاری اطلاعات راحت می‌شود و نیازی نیست برای این کار وقت بگذارد ولی این روش یک عیب هم دارد. روش Pull CDN باعث می‌شود که مالک وب‌سایت از فرآیند بارگذاری دور بماند

استفاده از CDN چه مزایایی دارد؟

استفاده از cdn تماما مزیت است و می‌توان گفت هیچ معایبی ندارد. بعضی از افراد معتقدن که سایت‌های کوچک با بازدید کم به استفاده از cdn نیاز ندارند و سایت‌های بازدید بالا باید از cdn استفاده کنند اما در هر حالتی cdn بسیار مناسب است. شما چه سایت کوچک داشته باشید و چه سایت بزرگ، باز هم امنیت و سرمایه شما مهم است و اینکه شما برای همیشه نمی‌خواهید به عنوان یک سایت کوچک فعالیت کنید. مخاطبین شما به سرعت سایت شما اهمیت می‌دهند.

به طور کلی مزایای cdn شامل موارد زیر است:

سرعت بارگذاری سایت را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد

آمار و ارقام نشان می‌دهد که کاربران بیش از پنج ثانیه برای بارگذاری سایت و محتوای آن صبر ندارند. امروزه کاربران با عطش بالایی به دنبال رسیدن به مقصود خود در فضای وب هستند و تحمل ندارند که منتظر بارگذاری سایت‌های مختلف بمانند. بنابراین اگر یک وب‌سایت تمایل دارد که کاربران فعلی خود را حفظ و کاربران جدید را بیشتر کند، باید سرعت بارگذاری صفحات خود را بالا ببرد. شبکه تحویل محتوا یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش سرعت سایت است، زیرا از نزدیک‌ترین سرور ممکن محتوا را به کاربر تحویل می‌دهد. وقتی از سرویس CDN استفاده می‌کنید، سایز و حجم فایل‌هایی که به دست کاربر می‌رسد کاهش می‌یابد. هر چه حجم فایل‌هایی که منتقل می‌شود کمتر باشد، سرعت بارگذاری آن‌ها بیشتر می‌شود.

رضایت کاربران از سایت را افزایش می‌دهد

cdn به صورت شگفت انگیزی باعث می‌شود تا مخاطبین سایت شما افزایش یابد و تنها علت آن  سرعت است. راه اندازی cdn یعنی بهبود سرعت در تمامی نقاط جهان و این بدین معنی است که تمام کاربران شما در تمام نقاط جهان از سرعت سایت شما رضایت دارند. این امکان را cdn با کم کردن فاصله ارائه دهنده (هاست) و دریافت کننده (مخاطب) فراهم می‌کند که در نهایت با رضایت مشتری همراه است.

CDN می‌تواند حملات DDoS را خنثی کند

DDoS به معنای حمله محروم‌سازی از سرویس توزیع‌شده است. این حمله زمانی اتفاق می‌افتد که ترافیک غیرواقعی با تعداد بالا برای سرور ارسال شود. در این حملات فرد مهاجم درخواست‌های زیادی بر روی سرور شما ارسال می‌کند و با این کار باعث خاموش شدن سرور می‌شود. اما با استفاده از CDN این ترافیک ورودی به سرورهای مختلف انتقال داده می‌شود و در نهایت این حملات را خنثی می‌کند. DDoSها بسیار مختلفند و حملات بسیار زیادی از جانب آن‌های به تمام سایت‌ها وارد می‌شود و اکثر سایت‌ها نیز می‌توانند تا حدودی آن‌ را کنترل کنند اما اگر این حملات به یک سایت زیاد شود و یا اینکه یک بات قوی‌تری به سایت شما حمله کند، در نهایت DDoS موفق می‌شود و باعث خاموش شدن سرور شما می‌شود که تمامی اینها با استفاده از CDN تقریبا غیرممکن است.

هزینه CDN در مقایسه با خدماتی که ارائه می‌دهد، مناسب است

شرکت ارائه‌دهنده CDN سرورهای بسیار زیادی در تمام نقاط جهان دارد که این کار برای آن شرکت هزینه‌های بسیار سنگینی را ایجاد می‌کند. اما CDN سرورهای خود را در اختیار سایت‌های زیادی در سراسر جهان قرار می‌دهد و در نتیجه هزینه این سرورها بین سایت‌های مختلف توزیع می‌شود. از این جهت هزینه CDN در مقایسه با خدماتی که به سایت ارائه می‌دهد، مناسب و منطقی است.

CDN باعث بهبود سئوی سایت می‌شود

یکی از عوامل فوق‌العاده مهم برای تعیین رتبه یک سایت در نتایج موتورهای جستجو از جمله گوگل، سرعت آن سایت است. اگر یک فروشگاه اینترنتی دارید و به دنبال فروش‌ بالا هستید توصیه می‌شود که هر چه سریع‌تر از CDN استفاده کنید تا با افزایش سرعت، سئوی شما بیشتر شود و در نتیجه مشتریان بیشتری جذب کنید.

با کمک CDN می‌توانید امنیت سایت خود را بیشتر کنید

یکی از مزایای CDN افزایش امنیت محتوای سایت است، زیرا ارتباط کاربر با محتوای سایت به صورت محافظت‌شده و غیرمستقیم انجام می‌شود. محتوای اصلی سایت شما در سرور اصلی وجود دارد و با استفاده از CDN، این محتوا روی سایر سرورها ذخیره می‌شود. بنابراین احتمال حمله به محتوای شما تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

به کمک CDN همیشه به شبکه اینترنت بین‌المللی وصل باشید

یکی از مزایای مهم و اصلی استفاده از CDN این است که حتی وقتی دسترسی کاربران داخل کشور به شبکه بین‌المللی اینترنت قطع باشد، کاربران باز هم می‌تواند محتوای سایت شما را مشاهده کنند و هیچ محدودیتی در این زمینه نخواهند داشت. وقتی دسترسی به اینترنت بین‌المللی قطع می‌شود، دسترسی به سرور اصلی سایت شما قطع می‌شود. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که محتوای سایت شما روی سرورهای مختلفی ذخیره شده است و محتوای موجود در سایر سرورها (مانند سرور ایران) به کاربران نمایش داده می‌شود.

با استفاده از شبکه تحویل محتوا، مصرف پهنای باند سایت را کاهش دهید

وقتی شما از سرویس CDN استفاده می‌کنید در واقع پهنای باند خود را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهید. فرض کنید سرور شما ۲۰ گیگابایت پهنای باند در اختیار شما قرارمیدهد. اگر از یک CDN با ۱۰ سرور استفاده کنید، پهنای باند شما به  20 * 10 گیگابایت می‌رسد و این فوق‌العاده است. نکته دیگر این است که در شبکه تحویل محتوا، مطالب سایت شما بین سرورها  مختلف توزیع می‌شود و با این کار هاست شما پهنای باند کمتری را مصرف می‌کند.

نتیجه گیری

امروزه سرعت بارگذاری محتوا، یکی از مهم‌ترین عوامل برای جذب کاربران است. سایت‌ها تلاش می‌کنند که به کمک روش‌های مختلف سرعت بارگذاری محتوای خود را افزایش دهند. یکی از بهترین روش‌های افزایش سرعت سایت، استفاده از CDN یا شبکه تحویل محتوا است. شبکه تحویل محتوا، سئو و امنیت سایت را بهبود می‌بخشد و به همین دلیل از سوی متخصصان و کارشناسان بسیاری توصیه می‌شود. به علاوه در صورت استفاده از شبکه تحویل محتوا در زمان قطع شدن دسترسی به اینترنت بین‌المللی، سایت شما باز هم در دسترس کاربران خواهد بود.

برچسب گذاری شده در:

,