حتما تا به حال اسم لینکدین را به وفور شنیده اید. تلفظ لینکدین به صورت linkedin است که در فارسی با شکل املای لینکداین هم بسیار دیده می شود. به هر حال هر چه که باشد مهم کارایی لینکدین و طرز استفاده درست از آن است. شبکه ای اجتماعی که با بیش از ۵۰۰ میلیون عضو به یکی از محبوب ترین پلتفرم های تخصصی در حوزه شغلی تبدیل شده است و کاربران در آن می توانند با کارفرماها در ارتباط باشند و یا با پوزیشن های شغلی بیشتر آشنا شود. علی رغم محبوبیت این شبکه بین ایرانیان بسیاری از افراد هنوز نمی دانند باید چطور از آن استفاده کنند تا حرفه ای تر به نظر بیایند.

لینکدین؟

linkedin در سال ۲۰۰۲ توسط مایکروسافت بنا نهاده شد و یک شبکه اجتماعی برای کسب و کار است که قدرتمندترین جمعیت آنلاین از متخصصین را دور هم جمع کرده است. این شبکه در واقع ابزاری است که می توانید در آن پروفایل مربوط به خودتان را بسازید و این پروفایل به منزله رزومه شما به حساب می آید یعنی افراد دیگر می توانند از رزومه شما بازدید کنند و اگر مطابق با خواسته شان بود با شما همکاری کنند. البته لینکدین فقط برای استخدام نیست و پلتفرمی است که در آن می توانید انواع مقالات از افراد مختلف را مطالعه کنید و با آنها ارتباط برقرار کنید و در حوزه های تخصصی یادگیری بیشتر به دست آوردید. همچنین خودتان در مورد تجربیات تخصصی تان در آن مطلب منتشر کنید. یا اگر برند و بیزینسی دارید محصولتان را برای فروش در لینکدین معرفی کنید.

لینکدین برای چه کسانی مناسب است؟

فرقی نمی کند چکاره هستید، مدیر عامل یک شرکت معروف یا یک کارمند ساده و یا حتی یک دانشجوی سال اول که دنبال اولین کارش می گردد. لینکدین برای همه افراد ساخته شده و به نوع خاصی تعلق ندارد. در واقع هر کسی که دنبال یادگیری بیشتر در حرفه تخصصی اش است یا دنبال نیروی کار است و یا خود نیروی کار است می تواند از آن استفاده کند.

نحوه ساخت لینکدین و آشنایی با قسمت های مختلف

ساخت صفحه لینکدین بسیار ساده است. وارد سایت www.linkedin.com می شوید و در قسمت sign up با وارد کردن اطلاعاتی مانند نام، ایمیل و پسورد مورد نظر پیجتان را می سازید. بعد از ساخت اکانت لینکدین در قسمت بالای صفحه مواردی را می بینید که برای آشنایی بیشتر به طور خلاصه آن ها را در پایین توضیح می دهیم.

 • Home: به محض اینکه وارد لینکدین می شوید صفحه فید یا هوم برای شما نمایش داده می شود که در این قسمت پست هایی که دوستانتان به اشتراک گذاشته اند برای شما نمایش داده می شود.
 • Profile: قسمت پروفایل در واقع به منزله رزومه شماست. در این قسمت نام و فامیلیتان، عکستان، عنوان شغلی تان و دانشگاهی که در آن درس خوانده اید را می توانید نمایش دهید. در قسمت های پایین تر می توانید خلاصه ای از خودتان، سوابق شغلی و مهارت هایی که دارید را اضافه کنید. دقیقا مانند درست کردن یک رزومه.
 • My network: در این قسمت در واقع شبکه روابط شما و کسانی که با آنها کانکت هستید را می توانید ببینید. در واقع افرادی که جز کانکشن های شما هستند همه در این قسمت هستند.
 • Jobs: روزانه تعداد زیادی پوزیشن شغلی توسط کارفرما ها لیست می شود. لینکدین بر اساس اطلاعاتی که در پروفایلتان ارائه داده اید از مکان گرفته تا حوزه ای که در آن کار یا تحصیل کرده اید به شما شغل مرتبط را پیشنهاد می دهد.
 • Interests: علاوه بر کانکشن ها یا همان افرادی که با آنها در ارتباط هستید صفحات دیگری نیز مثل کمپانی های معروف وجود دارند که می توانید آن ها را فالو کنید. گروههای لینکدین را که مرتبط با علاقه تان باشد نیز می توانید از همین قسمت فالو کنید.
 • Search bar: در این قسمت می توانید افراد یا کمپانی ها را بر اساس اسمشان جستجو کنید.
 • Messages: ایجاد ارتباطات در لینکدین از این قسمت انجام می گیرد. می توانید به افراد مختلف پیام خصوصی بفرستید و به آنها درخواست همکاری بدهید و یا از کسی مشورت بگیرید.
 • Notification: در قسمت نوتیفیکیشن ها هر اقدامی که توسط اشخاص دیگر برای شما انجام گرفته باشد یا اتفاقی در صفحه تان افتاده باشد می توانید با خبر شوید.
 • Pending invitaions: وقتی افراد دیگر در لینکدین برای شما درخواست کانکت شدن می فرستند در این قسمت ظاهر می شود که باید درخواستشان را قبول کنید تا جزو کانکشن های شما به حساب بیایند.
 • Recommendations: به این بخش توصیه نامه می گویند که به دو قسمت تقسیم می شود. قسمت اول مربوط به دوستانتان است که درباره آن ها توصیه نامه نوشته اید و قسمت دوم مربوط به توصیه نامه هایی است که دیگران درباره خود شما نوشته اند.
 • Post: در قسمت پست می توانید تا ۱۳۰۰ حروف منتشر کنید. مطالب این بخش بیشتر مربوط به تجربیات کوتاه یا پرسش و پاسخ است.
 • Article:اگر بخواهید مطالب تخصصی و بلند بالاتری منتشر کنید باید در قسمت مقالات این کار را انجام دهید. این بخش محدودیت تعداد حروف ندارد و در قسمت سرچ گوگل ظاهر می شود.

برای استفاده از لینکدین هم از طریق سایت و هم از طریق اپلیکیشن میتوانید وارد شوید و بسته به نوع گوشی همراهمتان می توانید اپلیکیشن مربوط به آن را از اپ استور و یا گوگل پلی دانلود کنید. البته نسخه رسمی نرم افزار لینکدین فارسی برای ios یا لینکدین فارسی اندروید برای گوشی های اندروید وجود ندارد و باید از تنها نسخه رسمی آن که به زبان انگلیسی است استفاده کنید.

سرویس پخش ویدیو زنده لینکدین

لینکدین در اوایل سال ۲۰۱۹ خبر از سرویس پخش ویدیو زنده خود یا همان لایو لینکدین داد. توسط این سرویس افراد می توانند جلسات پرسش و پاسخ و سخنرانی و حتی آموزش برای افراد دیگر برگزار کنند و آن ها هم در آن شرکت کنند. لازم به ذکر است که این نسخه قرار است ابتدا آزمایشی در آمریکا مورد استفاده قرار بگیرد. لایو لینکدین مثل ویدیو های لایو شبکه های اجتماعی دیگر نیست و معلوم نیست در اختیار همه کاربر ها قرار بگیرد یا نه بدین صورت که لینکدین فرمی از دعوت نامه ها را آماده کرده است و فعلا فقط افراد دارای دعوت نامه می توانند از این سرویس استفاده کنند. باید دید که لینکدین اجازه استفاده از این سرویس را به همه کاربرانش می دهد یا خیر.

جالب است بدانید که لینکدین تا سال ۲۰۱۷ حتی قابلیت انتشار ویدیو هم نداشت و اولین فرمت ویدیویی اش را در تابستان ۲۰۱۷ معرفی کرد و بعد از آن به دلیل رشد سود زیاد ترقیب به افزودن ویژگی های دیگر نیز شده است.

نکات پروفایل حرفه ای لینکدین

-از پروفایل شخصی تان به عنوان رزومه استفاده کنید

درست است که پیج کمپانی ها و بیزینس ها لینکدین را اشغال کرده اند اما هنوز هم پروفایل های شخصی، بسیار مهم به حساب می آیند. خصوصا برای افرادی که جویای کار هستند ساخت رزومه در لینکدین از بیشترین درجه اهمیت برخودار است و رزومه در لینکدین چیزی نیست جز پروفایل حرفه ای شما.

از طرفی با ساخت یک پروفایل حرفه ای اگر جویای کار هستید می توانید کارفرما ها را جذب خودتان کنید و اگر در سطوح بالاتر هستید همکاری های داخلی یا بین المللی بسیاری را انجام دهید.

-اطلاعاتتان را به روز نگه دارید

ممکن است زمانی که به مراحل بالاتر رسیده باشید و مهارت های جدید یاد گرفته باشید یا در پوزیشن شغلی جدیدی قرار گرفته باشید سرتان حسابی شلوغ باشد و وقت آپدیت روزمه تان را نداشته باشید. در این حالت اطلاعاتتان به صورت قبل باقی می ماند و تاثیر خوبی بر بیننده شما نمی گذارد و افراد دیگر فکر می کنند شما به اندازه کافی اکتیو نیستید.

به علاوه اینکه افراد همیشه بر اساس کلید واژه در لینکدین سرچ انجام می دهند مثلا بر اساس صنعت، شرکت، موقعیت مکانی، پوزیشن شغلی و … و اگر پروفایل را آپدیت نکنید ممکن است از عرصه جا بمانید.

-از عکس مناسب لینکدین استفاده کنید

بسیاری از ایرانیان را در لینکدین می بینیم که عکس پروفایل غیر حرفه ای دارند. مثلا عکس با فیلتر های غیر واقعی، عکس های طبیعت یا عکس های سلفی و مهمانی از بدترین انواع عکس برای لینکدین به حساب می آیند. باید این واقعیت را پذیرفت که لینکدین مکانی تخصصی است و خطی مشی مخصوص به خودش را دارد. عکس یک پروفایل حرفه ای معمولا عکسی است که با استایل کاری شما همخوانی دارد و صورتتان را نشان می دهد.

-محتوای مرتبط و تخصصی بنویسید

نوشتن محتوا در لینکدین معمولا سه هدف را دنبال می کند:

 1. قصه برندتان را بازگو می کند و در کل مربوط به محصولی است که ارائه می کنید.
 2. از کلید واژه هایی در آن استفاده می کنید که در سرچ ها نمایش داده شوید.
 3. مطالب تخصصی منتشر می کنید و یا تجربیات کاری تان را بازگو می کنید.

نوشتن مطالب بی ربط و بسیار عمومی مانند جک و لطیفه و داستان های عامی کاری بسیار غیر حرفه ای در لینکدین به شمار می رود. باید دانست که شبکه های اجتماعی دیگری نیز وجود دارند و می توانید از آنها استفاده کنید. لینکدین را با جلسات خنده و معاشرت اشتباه نگیرید.

-تمام قسمت های پروفایلتان را تکمیل کنید

برخی افراد پس از ساخت پروفایل لینکدین آن را نیمه کاره رها می کنند. اگر می خواهید حرفه ای به نظر برسید باید تمام قسمت های پروفایل را از عکس گرفته تا سامری و هدلاین تکمیل کنید و اطلاعات کامل ارائه دهید. البته خوشبختانه لینکدین مدام به شما یادآوری می کند و اگر قسمتی از پروفایل را کامل نکرده باشید به شما آلارم می دهد و برای پر کردن آن قسمت راهنماییتان می کند.

-موقعیت شغلی فعلیتان را بنویسید

بسیاری از افرادی که از شغلی استعفا داده اند و دنبال شغل جدید در لینکدین می گردند یادشان می رود موقعیت شغلی قبلیشان را از موقعیت شغلی کنونی حذف کنند و در این صورت کارفرما گمان می کند فرد مشغول به کار است و جویای کار نیست. قبل از تقاضا برای شغل موقعیت شغلی قبلیتان را از موقعیت شغلی فعلی پاک کنید و آن را در سوابق کاری بنویسید.

-توضیحات (Summary) بر انگیزاننده بنویسید

این قسمتی است که باید درباره خودتان بنویسید. سوابق شغلی تان، روحیات شغلی تان، توانایی های رهبری و … همه در این قسمت جای می گیرند. در واقع اینجا قسمتی است که می توانید خودتان را به دیگران ارائه کنید و هر چه حرفه ای تر و بر انگیزاننده تر باشد می تواند افراد بیشتری را جذب پروفایل لینکدین شما کند. از جملات خیلی کوتاه یا خیلی بلند دوری کنید و سعی کنید در سه خط خودتان را مختصرا معرفی کنید.

-در گروههای لینکدین عضو شوید

در لینکدین هزاران گروه تخصصی وجود دارد که می توانید در آن ها عضو شوید و محتوای ارزشمند منتشر کنید یا بخوانید. همچنین عضویت در گروه های لینکدین بهترین فرصت است که خودتان را به بقیه بشناسانید و افراد هم فکر با خودتان را پیدا کنید و برایشان درخواست دوستی بفرستید.

-از هشتگ های لینکدین استفاده کنید

تا چند سال پیش استفاده از هشتگ در لینکدین امکان پذیر نبود اما خوشبختانه این روز ها استفاده از هشتگ ها بسیار داغ شده اند و توسط کاربران زیادی مورد استفاده قرار می گیرند. سعی کنید هشتگی استفاده کنید که مرتبط با حوزه کاریتان باشد و در هر پست بیشتر از ۵ تا هشتگ استفاده نکنید. برخی هشتگ های اماده فارسی معروف که توسط کاربران ایرانی زیادی استفاده شده است به شرح زیر است: #شغل #استخدام # جویای_کار #رزومه #استارتاپ #بازاریابی_دیجیتال #کاریابی #سئو #مارکتینگ #کارآفرینی #اقتصاد #مدیریت #فرصت_شغلی #تولید_محتوا #آموزش

-غیر از فارسی به انگلیسی هم بنویسید

اگر به زبان انگلیسی تا حدودی تسلط دارید سعی کنید به زبان انگلیسی پست منتشر کنید. به هر حال احتمال این وجود دارد که کارفرما های خارجی به دنبال نیروی بین المللی بگردند و اگر پروفایل و مطالبتان به اندازه کافی حرفه ای باشد و از زبان انگلیسی استفاده کرده باشید می توانید یکی از انتخاب های آن ها باشید.

-به هر کسی درخواست کانکت شدن ندهید

بسیار در لینکدین دیده شده است که افراد برای گسترش دایره افراد و به اصطلاح کانکشن های خود به هر کسی که می بینند درخواست دوستی می فرستند. باید گفت این کار هم بسیار غیر حرفه ای است. در وهله اول دایره کانکشن های شما باید شامل افرادی باشد که می شناسید و در غیر این صورت افرادی را انتخاب کنید که مرتبط با حوزه کاری شما هستند و واقعا فکر می کنید ارزش افزوده ای برای شما ایجاد می کنند.

-دستاوردهایتان را نمایش دهید

همانطور که گفتیم لینکدین فضایی تخصصی است و پروفایل به منزله رزومه شماست. پس اصلا از نمایش و ارائه داشته هایتان نترسید و هر دستاوردی داشته اید را ارائه کنید حتی اگر کاری را داوطلبانه انجام داده اید آن را ضمیمه کنید. لینکدین می تواند سرزمین فرصت های شما باشد و باید از آن نهایت استفاده را بکنید.

-از آشنایان یا کارفرماهای فعلیتان گزینه تایید بگیرید

گزینه ای در لینکدین تحت عنوان Endorsement وجود دارد. به این معنی که اگر در مهارتی قوی باشید افرادی که شما را می شناسند در آن مهارت شما را تایید می کنند و این تایید به منزله اعتبار شماست. اگر شما هم کسی را می شناسید و از مهارتش آگاهی دارید این تایید را از او دریغ نکنید. اگر هم از مهارت خاصی برخودار هستید و دیگران فکر می کنند در آن قوی هستید از آنها بخواهید شما را تایید کنند.

-حداقل ۵۰ تا کانکشن داشته باشید

معمولا اگر در لینکدین تعداد کانکشن های شما کمتر از ۵۰ عدد باشد فرد مبتدی در نظر گرفته می شوید و دیگران فکر می کنند دایره ارتباطات شما بسیار محدود است. سعی کنید افراد نزدیک به تخصصتان را وارد دوستان خود بکنید و با آنها ارتباط بگیرید. البته همانطور که در نکته قبل هم اشاره کردیم درخواست فرستادن بیش از حد و بی جا هم فقط باعث کاهش کارآمدی پروفایلتان می شود پس این کار را در حد تعادل انجام دهید.

-اگر کارفرما هستید آگهی استخدام در لینکدین را امتحان کنید

برای ارسال آگهی استخدام در لینکدین باید از حساب کاربری خود روی آیکون Work کلیک کنید و گزینه Post a job را انتخاب کنید. بعد در این مرحله باید نام شرکت و عنوان شغلی و موقعیت مکانی را مشخص کنید و در قسمت Job description توضیحی درباره موقعیت شغلی که به دنبالش هستید بنویسید و در ادامه آن را نهایی کنید. البته بسیاری از کاربران ایرانی به دلیل عدم توانایی پرداخت با کارت های اعتباری ممکن است موقعیت های شغلی را در قالب یک پست در صفحه شان منتشر کنند.

-اگر کارجو هستید صفحات سازمان های مورد علاقه تان را دنبال کنید

همانطور که در نکته قبل گفتیم بسیاری از شرکت های ایرانی به دلیل عدم توانایی در پرداخت برای آگهی استخدام در لینکدین ممکن است آگهی را به صورت پست در صفحه تجاری برندشان منتشر کنند. پس اگر کارجو هستید سعی کنید صفحات سازمان های مورد علاقه تان را دنبال کنید تا به محض پست کردن آگهی استخدام آنها را ببینید و برای آن اقدام کنید.

-قسمت article مناسب وبلاگ نویسان

اگر وبلاگ نویس هستید قطعا پست کردن ۱۳۰۰ کاراکتر به کار شما نمی آید. اگر می خواهید پروفایلتان حرفه ای تر به نظر برسد موضوعاتتان را به صورت مقاله یا در قسمت article منتشر کنید و این مقالات در موتور های جستجو قابل سرچ هستند و اگر از کلمات کلیدی مناسب استفاده کرده باشید ممکن است حتی در سرچ گوگل نیز ظاهر شوید. پس این فرصت را از دست ندهید.

-اگر فریلنسر هستید نمونه پروژه هایتان را ارائه کنید

لینکدین موقعیت بسیار خوبی در اختیار فریلنسر ها می گذارد چرا که فریلنسر ها مدام به دنبال مشتریان جدید هستند و لینکدین فضایی بسیار مناسبی است. برای جلب توجه مشتریان بیشتر خلاصه ای از نمونه کارهایتان یا برند هایی که با آنها کار کرده اید ارائه دهید تا مشتریان جدید را جذب خودتان کنید.

-مثبت باشید

واقعیت این است که لینکدین فضایی تخصصی است و می توانید هر چیزی راجع به شغل و تجربیاتتان بنویسید اما اگر پروفایلتان را مملو از انتقاد کنید طبیعتا عواید آموزشی نخواهد داشت. سعی کنید مطالبی منتشر کنید که دیگران را جذب کند و منتظر مطالب بعدی شما هم باشند.چرا که هر چه نرخ تعامل با پست شما بیشتر باشد پستتان برای دیگران هم نمایش داده می شود و افراد بیشتری را می توانید جذب کنید.

-نحوه حذف اکانت لینکدین

اگر تصمیم به حذف اکانت لینکدین گرفتید کافی است وارد تنظیمات لینکدین بشوید و از ستون سمت چپ گزینه Account را انتخاب کنید و بعد Close your account را بزنید در باکسی که وجود دارد باید دلیل بستن صفحه تان را بنویسید و گزینه Continue را بزنید در مرحله بعد روی Close Account کلیک کنید و طی ۷۲ ساعت اکانت شما حذف خواهد شد.

جمع بندی

لینکدین را می توان محبوب ترین اجتماع متخصصین به شمار آورد که پلتفرمی حرفه ای برای انواع اهداف شغلی از کاریابی تا استخدام و آموزش و … ایجاد کرده است. پروفایل حرفه ای لینکدین باعث پیشرفت های شغلی افراد خواهد شد و استفاده درست از آن می تواند به همکاری های سودمند ختم شود. اگر در سایت های آگهی استخدام و کاریابی موفق به پیدا کردن شغل نشده اید با به کارگیری نکات این مقاله لینکدین را تبدیل به رزومه حرفه ای خود کنید و نظر کارفرماها را سریع تر جلب کنید.